Papier sa rozďeľuje do základných kategórií : ofsetový, natieraný, kreatívny, samopriepis …

Ofsetový, alebo nenatieraný papier sa väčšinou používa na knihy, hlavičkový papier … označenie má BO / bezdrevý ofset /. Má rôznu hrúbku, alebo gramáž a udáva sa v g/m2. Napríklad hlavičkový papier sa tlačí najčastejšie na 80 g/m2. Papier s vyššou gramážou od cca 150 g/m2 sa môže označovať aj ako kartón. Napr. vizitky sa tlačia zvyčajne na 250 – 350 g/m2.

Natieraný papier a kartón, sa používa častejšie napr. na letáky. Má vyššiu plošnú hmotnosť a tak sa oproti ofsetovému zdá pri rovnakej gramáži tenší. Povrchový optický efekt je buď matný, alebo lesklý. Označujú sa NM / natieraný matný / alebo NL / natieraný lesklý /.

Kreatívny papier a kartón, sa odlišuje predovšetkým povrchovou štruktúrou, farebnosťou, transparentnosťou … U dodávateľa papiera si klient môže vybrať zo vzorkovníkov.

Zo samoprepisovacích papierov sa kompletujú zložky – dodacie listy, objednávky … Vyrábajú sa 3 druhy. Na vrchný list sa použije CB,  ktorý pri písaní naň, odovzdáva stopu ďalej. CFB sa používa na druhý list až … / môže ich byť viac/ stopu písma prijíma a odovzdáva ďalej. Posledný list CF stopu prijíma a už neodovzdáva ďalej. Každý druh sa vyrába vo viacerých farbách.

Papier nakupujú tlačiarne v hárkoch.

Pre kalkuláciu je to jeden z dôležitých faktorov, koľko tlačových hárkov / TH / stroj vytlačí. Grafická predloha sa čo najefektívnejšie vyskladá na hárok. / niekedy je to 1 ks, ale inokedy povedzme aj 100 ks /